Netgear Nighthawk A9000 BE6500 Wi-Fi 7 USB Adapter
FREE TRACKED SHIPPING
Netgear Nighthawk A9000 BE6500 Wi-Fi 7 USB Adapter
Enjoy smooth 8K video streaming, online gaming, and video calling with the Netgear Nighthawk A9000 BE6500 Wi-Fi 7 USB Adapter, connected to your computer's compatible USB-A 3.1 Gen 1 port. This compact adapter supports the Wi-Fi 7 (802.11be) standard, enabling up to 6.5 Gb/s throughput across the 2.4, 5, and 6 GHz bands with most compatible routers.
You can connect the antenna directly to your system or through the cradle, and the antenna flips open so that you can position it for an optimal signal. MU-MIMO, OFDMA, and beamforming technologies help to ensure efficient and reliable connections. Your wireless connection is protected by WPA3 encryption. It is also backward compatible with previous Wi-Fi and USB standards. Windows 11 is required to take advantage of all Wi-Fi 7 features.
Key Features:
- Works with Most Routers
- Wi-Fi 7 (802.11be)
- Up to 6.5 Gb/s Throughput
- 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz (Tri-Band)
- USB-A 3.1 Gen 1 Host Connection
- 2 x Internal Antennas
- Flip Open Design
- WPA3 Security
- Works with Windows 11
BOTE BOX HAS SHELF WEAR FROM DISPLAY DOES NOT AFFECT PRODUCT.
NEW IN BOX, FACTORY SEALED.
(193777)
| SKU | 193777 |
| Barcode # | 606449170955 |
| Brand | NETGEAR |
| Shipping Weight | 0.2800kg |
| Shipping Width | 0.115m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.165m |
| Shipping Cubic | 0.000948750m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Cashaway.com.au (One Cheaky Company Pty Ltd) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.