Century CC1225-XLi 12V 25A 9 Stage Battery Charger Smart Charger
FREE TRACKED SHIPPING
$389.00
In Stock
Century CC1225-XLi 12V 25A 9 Stage Battery Charger Smart Charger
Century CC1225-XLi 12V 2/15/25A 9 Stage Smart Battery Charger. Professional-grade automatic charger suitable for Calcium SMF, AGM, Flooded, EFB, Gel, and Lithium (LFP) batteries. Intelligent 9-stage charging system (7-stage for Lithium) with battery maintenance mode, recondition mode, and advanced safety protection for automotive, marine, caravan, and workshop applications.
Key Features:
- 12V 2A/15A/25A selectable output
- 9-stage smart charging (7-stage for Lithium)
- Calcium SMF/AGM/Flooded/EFB/Gel/Lithium compatible
- Automatic charging control
- Battery maintenance mode
- Recondition mode (repairs heavily discharged batteries)
- LFP Wake Up function
- Overcharge protection
- Short circuit protection
- Temperature compensation
- Eco-power mode
- Activates on batteries discharged as low as 2V
- Heavy-duty construction
NEW, NEVER USED.
(193806)
| SKU | 193806 |
| Barcode # | 9313857336064 |
| Brand | Century |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.006912000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Cashaway.com.au (One Cheaky Company Pty Ltd) users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.